Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w kwietniu 2016 r.

Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w kwietniu 2016 r.

Opublikowany

W kwietniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 43 756 ogłoszeń o pracę, co oznacza wzrost liczby ofert pracy o 22% w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. O pracę najłatwiej było w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim.

rps_kwiecien_2016.png

 W jakich branżach najłatwiej o pracę?

 Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłoszono w kwietniu z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 8 663 ogłoszeń o pracę, co stanowiło wzrost aż o jedną piątą w stosunku do analogicznego okresu w roku 2015. Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia z liczbą 5 591 ogłoszeń oraz przemysł ciężki z liczbą 3 841 ogłoszeń.  W branży przemysł ciężki zanotowano także znaczący, 20 %, wzrost liczby opublikowanych ofert pracy. Znaczące wzrosty opublikowanych ofert pracy zanotowano także w branżach FMCG oraz IT, wzrosty wynosiły kolejno 26% i 25%.

 Kogo poszukiwali pracodawcy w kwietniu?

 W kwietniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy handlu i sprzedaży, zaadresowano do nich o 21% więcej ofert pracy niż w kwietniu 2015 roku, oraz specjaliści ds. obsługi klienta, do których zaadresowano 39% więcej ogłoszeń niż przed rokiem. Na trzecim miejscu uplasowały się ogłoszenia dla pracowników IT, liczba ofert pracy dla tych specjalistów w kwietniu wzrosła o 36%. Widoczne są także regularne wzrosty liczby publikowanych ofert pracy dla osób odpowiedzialnych za  HR/zasoby ludzie, w kwietniu opublikowano o 27% więcej ogłoszeń. Specjaliści, którzy są także chętnie poszukiwani przez pracodawców to osoby zajmujące się w logistyką oraz produkcją. Wzrosty liczby ofert pracy  dla tych specjalistów wyniosły odpowiednio 38% oraz 31%.

 Województwa poszukują pracowników

 Mazowieckie niezmiennie znajduje się na czele województw z największa liczbą ogłoszeń o pracę. W kwietniu pracodawcy z tego regionu opublikowali 9 680 ofert co stanowiło 22% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo dolnośląskie z 4 531 ofertami oraz małopolskie z 4 335 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 888), wielkopolskiego (3 855) oraz pomorskiego (3 011). W kwietniu 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie pomorskim (o 31% więcej ofert niż przed rokiem) oraz łódzkim (29%).

 Największe firmy poszukują pracowników

 W kwietniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, opublikowały one łącznie 12 712 ofert pracy, więcej o 24% w porównaniu rok do roku. Taki sam wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród przedsiębiorstw zatrudniających od 11 do 50 pracowników, które zgłosiły 11 759 ofert pracy. O 22% więcej ofert pracy opublikowały przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób (7 049 ofert pracy). Z firm zatrudniających od 51 do 250 osób pochodziło  12 228 ofert, o 18% więcej niż przed rokiem.  

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

rps_kwiecien_2016_01.jpg

grafika | 2,1 MB

Pobierz
2016_05_13_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_kwietniu_ip.pdf

pdf | 405 KB

Pobierz
rps_kwiecien_2016.png

grafika | 331 KB

Pobierz
2016_05_13_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_kwietniu_ip (1).doc

doc | 143 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.