Praktyki i staże w I kw. 2016

Praktyki i staże w I kw. 2016

Opublikowany

Stażyści i praktykanci są coraz chętniej poszukiwani przez pracodawców – w I kwartale 2016 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano o 23% więcej ofert dla nich niż w tym samym okresie rok wcześniej. Gdzie najłatwiej znaleźć ofertę praktyk bądź stażu?

student_pracuj_14.png
W pierwszych trzech miesiącach 2016 r. pracodawcy na Pracuj.pl opublikowali 2 709 ofert praktyk i staży – to wzrost aż o 23% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Pracodawcy wykazują wyraźne zainteresowanie młodymi pracownikami, w których widzą coraz większy potencjał i chętnie zatrudniają w swoich firmach. Dla studentów to doskonała okazja do poznania organizacji i sprawdzenia jej „od wewnątrz”, a dla pracodawców, aby dać się poznać z jak najlepszej strony i zatrzymać przy sobie najzdolniejszych ludzi. A o takich będzie coraz trudniej – na rynek pracy wchodzi bowiem pokolenie niżu demograficznego.

W jakich specjalizacjach najłatwiej o pracę?

Studenci kierunków związanych z finansami nie powinni mieć problemu ze znalezieniem ofert praktyk i staży; przyszłych finansistów pracodawcy w I kwartale poszukiwali najczęściej i opublikowali aż 675 skierownych do nich ogłoszeń, co stanowiło wzrost o 15% w stosunku do I kw. 2015 r. Oferty praktyk i staży skierowane były do osób chcących zajmować się w przyszłości audytami/podatkami, doradztwem/konsultingiem, kontrolingiem, księgowością, rynkami kapitałowymi czy analizami.
Dużą popularnością ciszą się także przyszli specjaliści z zakresu handlu i sprzedaży, do których skierowano 523 oferty praktyk i staży. To duży wzrost w tej kategorii – aż o 46%. To specjalizacja, w której bez trudu znajdą pracę osoby sumienne, ze zdolnościami analitycznego myślenia, komunikatywne – pracodawcy dużą wagę przywiązują w ogłoszeniach do kompetencji miękkich.
W czołówce od wielu lat jest również specjalizacja IT – pracodawcy opublikowali dla osób nią zainteresowanych 435 ogłoszenia praktyk i staży, co stanowi wzrost aż o 33% w stosunku do analogicznego kwartału 2015 r. Pracodawcy poszukują pracowników zarówno do pracy w obszarze administracji IT, którzy zajmować się będą administrowaniem baz danych, sieci bądź systemów oraz do pracy w obszarze rozwoju oprogramowania, co obejmuje pracę w działach analiz biznesowych, architektury, programowania, testowania czy zarządzania projektami.
Również studenci planujący karierę w human resources i marketingu mają powody do zadowolenia – ich pracodawcy także chętnie poszukują. W ostatnim kwartale skierowano do nich w przypadku specjalizacji HR 362 ofert praktyk i staży, a w przypadku marketingu 341 (wzrost liczby ofert o 28%).

Jak szukać, aby znaleźć?

Mimo sprzyjających informacji płynących z rynku pracy studenci często mają problem ze znalezieniem odpowiednich ofert pracy. Aby nie tracić czasu i nie przegapić żadnej wartościowej oferty, warto korzystać z narzędzi, które ułatwiają poszukiwania. W zakładce student.pracuj.pl znaleźć można oferty praktyk i staży, pogrupowane zgodnie z podstawowymi kierunkami studiów. Pozwala to studentom w prosty i intuicyjny sposób wyszukiwać najlepiej dopasowane do ich oczekiwań oferty. Jest to rozwiązanie istotne także dla osób, którzy nie wiedzą jeszcze, w jakim kierunku chciałyby się rozwijać podczas studiów i poszukują inspiracji. Dodatkowo  w zakładce znajdują się przydatne narzędzia umożliwiające stworzenie profesjonalnego CV, porównywarka zarobków oraz wiele porad dotyczących procesu rekrutacyjnego.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

2016_04_13_pracuj_pl_praktyki_i_staze_w_i_kw_2016.pdf

pdf | 434 KB

Pobierz
student_pracuj_14.pdf

pdf | 318 KB

Pobierz
student_pracuj_14_01.png

grafika | 250 KB

Pobierz
2016_04_13_pracuj_pl_praktyki_i_staze_w_i_kw._2016.doc

doc | 139 KB

Pobierz
student_pracuj_14.png

grafika | 116 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.