Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2016 r.

Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2016 r.

Opublikowany

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 40 714 ogłoszeń o pracę, co oznacza wzrost liczby ofert pracy o 26% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/ finanse/ ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Spośród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie.

rps_02_2016_bpdf.png
 Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w lutym poziom bezrobocia wyniósł 10,3% procent i jest to wynik o 1,6 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Spadek bezrobocia świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej na rynku pracy; dane Pracuj.pl potwierdzają ten pozytywny trend. W porównaniu rok do roku, liczba ofert pracy w lutym 2016 r. wzrosła aż o 26%.

 W jakich branżach najłatwiej o pracę?

 Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w lutym pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 7 785 ogłoszeń o pracę, co stanowiło prawie jedną piątą wszystkich ofert z lutego. Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia  (5 264 ogłoszeń) oraz przemysł ciężki (3 665 ogłoszeń). W tych branżach zanotowano także znaczące wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy, w porównaniu rok do roku. Wzrosty wynosiły odpowiednio: dla branży przemysł ciężki 36%, dla branży handel i sprzedaż 16%, natomiast dla branży bankowość/finanse/ubezpieczenia 14%. Największy wzrost opublikowanych ofert pracy zanotowano natomiast w branży IT, było to niemal 40% więcej ofert pracy niż przed rokiem. Także pracodawcy z branży przemysł lekki oraz produkcja dóbr szybkozbywalnych FMCG opublikowali w lutym więcej ofert pracy niż przed rokiem – wzrost odpowiednio o 35% i 32%.

 Kogo poszukiwali pracodawcy w lutym?

 W lutym najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT  – liczba ofert pracy dla tych specjalistów dynamicznie wzrosła wynosząc 38% dla specjalistów IT, 36% dla ekspertów ds. obsługi klienta oraz 25% dla pracowników handlu i sprzedaży. Kolejny miesiąc z rzędu obserwuje się także wzrosty w kategorii HR/zasoby ludzkie – w lutym skok zapotrzebowania wyniósł 35%. Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie, to specjaliści z zakresu budownictwa (54% więcej ofert pracy dla tych specjalistów) oraz produkcji  (37%).

 Województwa poszukują pracowników

 Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w lutym pracodawcy z tego województwa opublikowali 8 727 ofert (21% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu). Na kolejnych miejscach znalazły się województwo małopolskie z 4 217 ofertami oraz dolnośląskie z 4 159 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 701), wielkopolskiego (3 645) oraz łódzkiego (2 618). W lutym 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie małopolskim (40% więcej ofert niż przed rokiem), łódzkim (36%) oraz śląskim (32%).

 Firmy średniej wielkości poszukują pracowników

 W lutym najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające od 51 do 250 pracowników – opublikowały one łącznie 11 707 ofert pracy, tutaj także zaobserwowano największą dynamikę wzrostu liczby opublikowanych ofert pracy; w porównaniu rok do roku opublikowano ich więcej o 36%. Niewiele niższy wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród pozostałych przedsiębiorstw; dla największych firm wyniósł 25%, dla małych (zatrudniających od 11 do 50 osób) 28%, natomiast dla mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 10 osób) 13%.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

rps_02_2016_bpdf.png

grafika | 322 KB

Pobierz
2016_03_14_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_lutym_ip_ost.pdf

pdf | 406 KB

Pobierz
rps_02_2016_bpdf.pdf

pdf | 272 KB

Pobierz
2016_03_14_pracuj_pl_rynek_pracy_specjalistow_w_lutym_ip_ost.doc

doc | 144 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.