Z jakich województw pochodziło najwięcej ofert pracy w 2015? Raport Pracuj.pl

Z jakich województw pochodziło najwięcej ofert pracy w 2015? Raport Pracuj.pl

Opublikowany

Jak wynika z analizy Pracuj.pl, optymistyczne dane napływające z rynku pracy potwierdzają także dane z poszczególnych województw. W 2015 r. w każdym z województw odnotowano wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy, największe w województwie małopolskim (20% rok do roku) mazowieckim (17%) i dolnośląskim (16%).

Pod kątem opublikowanej liczby ofert pracy niezmiennie liderem pozostaje województwo mazowieckie, z którego pochodzi ponad jedna piątą wszystkich opublikowanych na portalu Pracuj.pl ogłoszeń. W pierwszej piątce województw z największą liczbą ofert pracy znalazło się także województwo dolnośląskie, małopolskie, śląskie oraz wielkopolskie.

Województwo mazowieckie – niezmiennie liderem

W 2015 roku na portalu Pracuj.pl pracodawcy z województwa mazowieckiego opublikowali 97 346 ofert pracy, to w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost o 17%. Branże, które zgłosiły największe zapotrzebowania na pracowników w tym województwie to: handel i sprzedaż (18 633 ofert pracy), bankowość/ finanse/ ubezpieczenia (15 406 ofert pracy) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (10 522 oferty pracy). Największy, bo ponad dwudziestoprocentowy, wzrost liczby ogłoszeń o pracę odnotowano natomiast z branży budownictwo i nieruchomości.
Tradycyjnie najwięcej ofert pracy skierowanych było do specjalistów handlu i sprzedaży, ekspertów z obszaru IT i specjalistów ds. finansów. Znaczący, bo niemal o jedną piątą, wzrost zapotrzebowania na pracowników HR w województwie mazowieckim potwierdza pozytywną tendencję rynkową – pracodawcy chętniej zatrudniają, dlatego potrzebują także ekspertów wspierających procesy rekrutacji oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi.

Województwo dolnośląskie – z planem na rozwój

Na portalu Pracuj.pl w 2015 r. pracodawcy z województwa dolnośląskiego opublikowali 44 514 ogłoszeń o pracę. To wzrost o 16% w porównaniu rok do roku. Pod względem liczby ogłoszeń prym wiodły trzy branże: handel i sprzedaż, bankowość/ finanse/ ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Istotny wzrost liczby ofert pracy, w porównaniu do 2014 r., odnotowała branża budownictwo i nieruchomości, gdzie liczba ogłoszeń wzrosła o 24%. Znaczące wzrosty zaobserwowano także w przypadku takich branż jak przemysł ciężki (o 13%) oraz IT (o 12%).
W województwie dolnośląskim poszukiwano głównie specjalistów handlu i sprzedaży, osób zajmujących się finansami (wzrost o 19%), a także zgłoszono największe, zaraz po województwie mazowieckim, zapotrzebowanie na pracowników IT (18% więcej ofert pracy rok do roku). O ponad 17% wzrosło zapotrzebowanie na ekspertów HR.  

Województwo śląskie – przemysłowe zagłębie

Pracodawcy z województwa śląskiego opublikowali w ubiegłym roku na Pracuj.pl 38 173 ofert pracy. To wzrost o 11% w porównaniu z rokiem 2014. Trzy najaktywniejsze branże, biorąc pod uwagę liczbę opublikowanych ogłoszeń o pracę, to: handel i sprzedaż, przemysł ciężki oraz bankowość/ finanse/ ubezpieczenia. Największy wzrost zapotrzebowania na pracowników zanotowano w przemyśle lekkim i wyniósł on 14%. Istotne wzrosty zaobserwowano także w branży transport i logistyka (o 11%) oraz w przemyśle ciężkim (blisko 11%).
Najwięcej ofert pracy skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży, na drugim miejscu uplasowała się specjalizacja obsługa klienta. Trzecie miejsce należy do inżynierów, zapotrzebowanie na nich wzrosło o 12% rok do roku. Pod względem wzrostów liczby ofert pracy rok 2015 należał do specjalistów produkcji, dla których dedykowane było 31% więcej ofert pracy niż przed rokiem; spory, bo wynoszący 17%, wzrost ofert pracy zanotowano dla specjalistów od logistyki. Tak jak w całej Polsce, także w tym regionie, rosło zapotrzebowanie na specjalistów HR (22%) i IT (wzrost o blisko 14%).

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

wojewodztwa_infografika.pdf

pdf | 6,51 MB

Pobierz
2016_02_10_pracuj_pl_podsumowanie_roku_na_rynku_pracy_wojewodztwa_ip.pdf

pdf | 403 KB

Pobierz
2016_02_10_pracuj_pl_podsumowanie_roku_na_rynku_pracy_wojewodztwa_ip.doc

doc | 143 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.