Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2015”

Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2015”

Opublikowany

To już trzeci rok znaczących wzrostów na rynku pracy. Coroczny raport, przygotowany na podstawie analizy ogłoszeń o pracę zamieszczanych w największym polskim portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl, pozwala z coraz większym optymizmem patrzeć na rynek pracy. W 2015 roku wzrost liczby opublikowanych ogłoszeń wyniósł 12,49%.

  • 434 803 ofert pracy na portalu Pracuj.pl w 2015 roku
  • 12,49% wzrost liczby ofert pracy w porównaniu z rokiem 2014
  • 14,8% wzrost liczby ofert pracy z branży budownictwo i nieruchomości
  • 12,5% wzrost liczby ofert pracy z branży przemysł lekki
  • 23,1% wzrost liczby ofert pracy dla specjalistów budownictwa
  • 22,3% wzrost liczby ofert pracy dla specjalistów produkcji
  • Największy przyrost zapotrzebowania na pracowników z firm zatrudniających od 51 do 250 pracowników (średnie przedsiębiorstwa).
Rok 2015 był rekordowy pod kątem liczby ofert pracy opublikowanych na Pracuj.pl  (434 803 ofert pracy). Pracodawcy wykazali optymizm, który zaowocował zwiększeniem liczby ogłoszeń o pracę o ponad 12% w stosunku do 2014 roku (386 520 ofert). To wyraźne ożywienie na rynku pracy jest potwierdzane także przez dane napływające z gospodarki. We wrześniu tego roku, po raz pierwszy od 14 lat, stopa bezrobocia spadła poniżej 10% i wynik ten utrzymuje się. Także wzrastające PKB i optymistyczne prognozy ekonomiczne mają wpływ na rynek pracy.

W jakiej branży najłatwiej było znaleźć pracę w 2015 r.?

Pierwsza piątka branż, publikująca najwięcej ofert pracy, nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Od lat niezmiennie liderem pozostaje handel i sprzedaż – w 2015 r. zaoferowano 86 621 miejsc pracy, co stanowiło jedną piątą ogółu ofert, dając 2,7% wzrost rok do roku.
Na kolejnych miejscach uplasowały się: bankowość, finanse i ubezpieczenia (14,3% ofert pochodziło z tej branży), przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (po 8% ofert pochodziło z tych branż). Na piątym miejscu znalazło się budownictwo i nieruchomości, które po kryzysie z ubiegłych lat rozwija się coraz szybciej i wykazało w roku 2015 znaczący popyt na pracowników (14,8% więcej ofert pracy rok do roku).
Interesujące wyniki prezentują także inne branże, między innymi przemysł lekki, gdzie odnotowano 12,5% wzrost liczby ogłoszeń o pracę oraz marketing, media, reklama z ponad 14% wzrostem. Mocno trzyma się także transport i logistyka – zaobserwowano wzrost liczby ofert pracy o 12,4% w porównaniu do 2014 r.
rps_branze.png

Jacy specjaliści byli poszukiwani?

Z danych Pracuj.pl wynika, że w 2015 r. najwięcej ofert pracy (tak jak w roku poprzednim) skierowanych było do handlowców i sprzedawców, pracowników do spraw obsługi klienta oraz specjalistów do spraw finansów (15,4% wszystkich ofert pracy) i IT (14,9% wszystkich ofert pracy).
Największy wzrost zapotrzebowania w 2015 r. odnotowano dla pracowników związanych z budownictwem – liczba ofert pracy dla tych specjalistów wzrosła o 23,1%, oraz dla pracowników produkcji (o 22,3%).
Dużym zainteresowaniem cieszyli się także specjaliści ds. logistyki. Liczba ogłoszeń do nich skierowanych wzrosła o 18,1% w stosunku do roku 2014. Przyczyną zwiększonego zapotrzebowania na pracowników logistyki może być coraz korzystniejsza sytuacja firm transportowych związana z wyjątkowo niskimi cenami ropy.
Zaobserwować można także wciąż rosnącą liczbę ogłoszeń o pracę adresowanych do specjalistów z obszaru HR oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Wzrost liczby ofert pracy o 18% rok do roku to sygnał trwającego pozytywnego trendu. Większa liczba procesów rekrutacyjnych oraz powiększająca się liczba pracowników w firmach to czynniki mające wpływ na zwiększone zapotrzebowanie rynku na specjalistów ds. HR.
rps_specjalizacje.png

Gdzie było najłatwiej o pracę w 2015 r.?

W 2015 r. województwo mazowieckie okazało się zdecydowanym liderem pod względem liczby ofert, stanowiących jedną piątą wszystkich ogłoszeń o pracę (97 346 ofert, wzrost o 17% rok do roku). Na drugim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie z udziałem na poziomie 10,2% (wzrost liczby ofert pracy o 16%). Jednak pod kątem dynamiki wzrostu wyprzedziło je województwo małopolskie, notując wynik na poziomie 20% wzrostu w porównaniu rok do roku oraz 9,7% udział w ogólnej liczbie ogłoszeń. Tuż za liderami plasują się województwa: śląskie z udziałem 8,8% (wzrost o 11%), wielkopolskie z udziałem 8,7% w ogólnej liczbie ogłoszeń (wzrost o 7% rok do roku).
Najwięcej ogłoszeń o pracę opublikowały firmy zatrudniające powyżej 250 osób (29,1% wszystkich ogłoszeń, wzrost rok do roku o 10,9%), jednak najdynamiczniejszy wzrost widać w sektorze średnich przedsiębiorstw, zatrudniających od 51 do 250 osób. Te przedsiębiorstwa opublikowały w 2015 roku 121 725 ofert pracy (co stanowi 28% udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń), o 19,2% więcej niż w 2014. Może to oznaczać, że utrzymuje się pozytywna tendencja na rynku pozwalająca średnim przedsiębiorcom na rozwój i idące za tym zwiększanie zatrudnienia. Także pozostałe przedsiębiorstwa wykazały znaczące wzrosty zatrudnienia – mikro (od 0 do 10 pracowników) o 9,6% w stosunku do ubiegłego roku z 17,2% udziałem w ogólnej liczbie ogłoszeń, małe (od 11 do 50 osób) o 9,4% z 25,7% udziałem w ogólnej liczbie ogłoszeń.
rps_wojewodztwa.png

Komentarz Przemysława Gacka, prezesa Zarządu Grupy Pracuj S.A.:

Wzrost liczby publikowanych na Pracuj.pl ofert pracy o ponad 12% w stosunku do 2014 roku potwierdza ożywienie na rynku pracy. Co równie cieszy, to wyjątkowo niska stopa bezrobocia, która po raz pierwszy od 14 lat spadła poniżej 10%. Pracodawcy zatrudniają coraz chętniej, a dane napływające z konkretnych branż pokazują, że praktycznie wszyscy mają powody do zadowolenia. Na tym tle mocno wyróżnia się branża budownictwo i nieruchomości, która jeszcze w poprzednim roku dźwigała się z kryzysu.

Popyt na pracowników tej specjalizacji wzrósł w sposób rekordowy. Z kolei stały i stabilny wzrost w polskim sektorze przemysłowym, który potwierdza wskaźnik PMI, przekłada się na duży wzrost zapotrzebowania na pracowników produkcji. Malejące ceny ropy cieszą kierowców oraz właścicieli firm transportowych. Specjaliści ds. logistyki znaleźli się na trzecim miejscu pod względem pracowników, na których najbardziej wzrosło zapotrzebowanie w 2015 r. Pracodawcy poszukują także stale specjalistów od handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta. Nie maleje także zapotrzebowanie na specjalistów IT oraz inżynierów. Wielkimi wygranymi rynku pracy są specjaliści ds. HR. Już trzeci rok z rzędu zapotrzebowanie na nich systematycznie rośnie. To też dobry sygnał dla rynku pracy, bo zatrudnianie tych ekspertów z reguły zwiastuje kolejne rekrutacje.

Popyt na pracowników tej specjalizacji wzrósł w sposób rekordowy. Z kolei stały i stabilny wzrost w polskim sektorze przemysłowym, który potwierdza wskaźnik PMI, przekłada się na duży wzrost zapotrzebowania na pracowników produkcji. Malejące ceny ropy cieszą kierowców oraz właścicieli firm transportowych. Specjaliści ds. logistyki znaleźli się na trzecim miejscu pod względem pracowników, na których najbardziej wzrosło zapotrzebowanie w 2015 r. Pracodawcy poszukują także stale specjalistów od handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta. Nie maleje także zapotrzebowanie na specjalistów IT oraz inżynierów. Wielkimi wygranymi rynku pracy są specjaliści ds. HR. Już trzeci rok z rzędu zapotrzebowanie na nich systematycznie rośnie. To też dobry sygnał dla rynku pracy, bo zatrudnianie tych ekspertów z reguły zwiastuje kolejne rekrutacje.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy ofert pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie.

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

rps_podsumowanie_2015.png

grafika | 546 KB

Pobierz
2016_01_13_pracuj_pl_raport_rynek_pracy_specjalistow_2015_ost (1).doc

doc | 829 KB

Pobierz
rps_branze.png

grafika | 259 KB

Pobierz
rps_specjalizacje.png

grafika | 213 KB

Pobierz
rps_wojewodztwa.png

grafika | 206 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.