Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w październiku 2015 r.

Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w październiku 2015 r.

Opublikowany

W październiku na portalu Pracuj.pl opublikowano 40 811 ogłoszeń o pracę. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość i finanse oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Spośród województw, na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i śląskie.

rps_pazdziernik2015_01.png
Jak wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w październiku poziom bezrobocia wyniósł 9,6% procent. Jest to kolejny już spadek i świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej na rynku pracy, dane Pracuj.pl potwierdzają ten pozytywny trend. W porównaniu rok do roku, liczba ofert pracy w październiku 2015 r. wzrosła o 13,5%.

Branże o największym zapotrzebowaniu na pracowników

Z analizy ogłoszeń na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w październiku pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 7 970 ogłoszeń o pracę, co stanowiło blisko jedną piątą wszystkich ofert z października. Kolejną branżą była bankowość, finanse, ubezpieczenia, z 5 497 ogłoszeń o pracę oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie – z liczbą 3 466 ofert.
Kluczowe wzrosty, w porównaniu rok do roku, zanotowano w budownictwie i nieruchomościach – wzrost o 21,81% , w produkcji dóbr szybko zbywalnych FMCG - wzrost liczby ogłoszeń o 20,35% oraz w przemyśle lekkim, transporcie i logistyce.
Warto odnotować pojawienie się w zestawieniu branż najszybciej zwiększających zapotrzebowanie na pracowników - branży FMCG. Na wynik ten może mieć wpływ fakt, iż branża ta jest silnie reprezentowana na rynku e-commerce, a jej potencjał wzrostu jest dwucyfrowy, podobnie jak samego rynku e-commerce.

Specjaliści poszukiwani w październiku

W październiku najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży - 15 276 ogłoszeń, to aż 37% ogólnej liczby ogłoszeń, obsługi klienta z liczbą 7 848 ofert oraz IT  z liczbą 6 064 ogłoszeń. Największą dynamikę wzrostu, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano natomiast w przypadku pracowników budownictwa (wzrost o 31,25%) oraz produkcji (27,11%). Na podobnym poziomie kształtuje się poziom wzrostu liczby ogłoszeń adresowanych do specjalistów ds. logistyki –  wzrost o 25,26%.

Gdzie najłatwiej było o pracę w październiku

Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominują: mazowieckie – 9012 ofert (22,08% ogólnej liczby ogłoszeń) i dolnośląskie - 4208 ofert (stanowią 10,31% ogłoszeń). Wiele ofert pracy pochodziło także z województw: małopolskiego (3925), śląskiego (3696) i wielkopolskiego (3548).
W październiku 2015 r. najdynamiczniej przyrastało zapotrzebowanie na pracowników w województwie kujawsko-pomorskim i było to 20,26%, małopolskim – wzrost o 19% oraz śląskim – wzrost o 16%.
W październiku najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały największe firmy (zatrudniające powyżej 251 pracowników) – opublikowały one łącznie 11 802 oferty pracy. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy zatrudniający od 51 do 250 osób (z tych firm pochodziło 11 375 ofert). Najwyższą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w firmach zatrudniający od 51 do 250 pracowników – w skali rok do roku nastąpił wzrost o 19,66%. Niewiele niższy wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 10 pracowników) – wyniósł on 13,59%.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

rps_pazdziernik2015_01.png

grafika | 635 KB

Pobierz
2015_11_18_rynek_pracy_specjalistow_w_pazdzierniku_raport_pracuj_pl_ip.pdf

pdf | 350 KB

Pobierz
2015_11_18_rynek_pracy_specjalistow_w_pazdzierniku_raport_pracuj_pl_ip.docx

docx | 57 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.