Praktyki i staże przepustką do kariery zawodowej? Raport Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy

Praktyki i staże przepustką do kariery zawodowej? Raport Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy

Opublikowany

Praktyki i staże przepustką do kariery zawodowej? Raport Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy

Przed nami rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego. Czy studiowanie oznacza lukę w CV, czy raczej jest okresem bogatym w doświadczenia związane ze zdobywaniem kompetencji? Jak wynika z badania Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, 77% respondentów odbywa praktyki, a 65% badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. Zdobyte podczas praktyk doświadczenie przekłada się, w ocenie respondentów, na podniesienie ich kompetencji zawodowych. Jednak mniej niż połowa badanych (42%), podejmuje pierwszą pracę związaną z kierunkiem studiów.

Staże, praktyki – codzienność studenta?

Dane z badania Pracuj.pl pokazują, że 88% respondentów odbyło lub odbywa praktyki w trakcie studiów. Z czego, dla 77%, są to praktyki zgodne z kierunkiem studiów, a dla 11% niezwiązane z profilem, w którym się kształcą.
Analiza szczegółowa pokazuje, że najczęściej staż związany z kierunkiem, w jakim się kształcą, odbywają studenci kierunków medycznych – tutaj odsetek wynosił 94%. Drudzy pod względem liczby studentów biorących udział w praktykach są studenci kierunków przyrodniczych – w ich przypadku 84% badanych zdobywa doświadczenie zawodowe zgodne z profilem wykształcenia. Dla studentów kierunków humanistycznych, ekonomicznych czy technicznych – odsetek ten wynosi ponad 74%.

Staż – przepustka do kariery?

Na pytanie, czy odbyte praktyki pomogły w zdobyciu doświadczenia zawodowego, 70% badanych odpowiedziało twierdząco. Połowa respondentów uważa, że praktyki pozwoliły im zdobyć kompetencje merytoryczne, jedna trzecia zwraca uwagę także na to, że rozwinęli swe kompetencje „miękkie”. Wśród respondentów mocno powyżej średniej wybijają się studenci kierunków medycznych, z których aż 62% wskazało na wzrost swych kompetencji merytorycznych po praktykach. Najrzadziej kompetencje „miękkie” rozwijali z kolei studenci kierunków przyrodniczych – tylko 24% wskazań, a najczęściej osoby studiujące nauki humanistyczne i ekonomiczne po 39%.
Wynagrodzenie za praktyki otrzymała nieco ponad jedna piąta badanych. Najchętniej płacono za staż studentom czy absolwentom z kierunków ekonomicznych, w tej grupie wynagrodzenie otrzymało 30% respondentów. Najrzadziej wynagrodzenie za swą pracę na stażu otrzymywali studenci z kierunków medycznych – wśród nich zaledwie cztery procent wskazało, że otrzymało jakąkolwiek zapłatę. Pensję podczas praktyk otrzymywał także, co czwarty student kierunków technicznych/ścisłych, wśród humanistów odsetek ten wyniósł 18%, a wśród studentów kierunków przyrodniczych 12%.
Blisko jedna piąta badanych po zakończeniu praktyk otrzymała propozycję pracy w firmie, w której zdobywała doświadczenie zawodowe. Najczęściej ofertę taką otrzymywali studenci kierunków ekonomicznych – wśród nich, co czwartemu zaproponowano pozostanie w firmie, w której odbywał praktyki. Najrzadziej ofertę pracy po zakończeniu stażu otrzymywali studenci kierunków medycznych (6%) oraz przyrodniczych (8%).
Najczęściej pierwszą pracę związaną z kierunkiem studiów podejmują osoby studiujące na kierunkach ekonomicznych, blisko połowa pracujących, a także medycznych i technicznych – po 46%. Najrzadziej kierunków humanistycznych (33%) oraz przyrodniczych (20%).

Oczekiwania wobec studiów a rzeczywistość

Respondenci pytani o to, co wpłynęło na ich decyzję odnośnie wyboru kierunku studiów, w większość wskazali na zainteresowania – 62%. Badani wybierając studia brali także pod uwagę dane na temat zarobków w konkretnych zawodach i branżach (14%) oraz informacje dotyczące zawodów mających przyszłość (12%).
Preferencje badanych pytanych o to, czy wybraliby ten sam kierunek studiów jeszcze raz, rozłożyły się niemal po równo. Jedna trzecia podjęłaby te same studia, jedna trzecia studiowałaby ten sam kierunek i jeszcze jeden dodatkowo, a jedna trzecia podjęłaby inne studia. Najbardziej zadowolone z profilu studiów są osoby studiujące na kierunkach ekonomicznych i technicznych – blisko 40% wybrałoby je jeszcze raz ten sam kierunek, najmniej studenci kierunków przyrodniczych – zaledwie 19%.
Cytowanie danych tylko za podaniem źródła: badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy.
Badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy 2014 r, zostało zrealizowane na grupie 2746 użytkowników Pracuj.pl, studiujących lub absolwentów do 2 lat od ukończenia studiów. Badanie przeprowadzone w październiku 2014 roku.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

praktyki_staze_01.png

grafika | 430 KB

Pobierz
28_09_2015r_praktyki_i_staze_przepustka_do_kariery_badanie_pracuj_pl_ip.pdf

pdf | 554 KB

Pobierz
28_09_2015r_praktyki_i_staze_przepustka_do_kariery_badanie_pracuj_pl_ip.doc

doc | 135 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.