Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w maju

Raport Pracuj.pl Rynek Pracy Specjalistów w maju

Opublikowany

W maju opublikowano na portalu Pracuj.pl 35 974 ofert pracy, co oznacza 5% wzrostu w porównaniu z majem 2014 r. Miniony miesiąc był kolejnym potwierdzającym stałą tendencję wzrostową polskiego rynku pracy. Najwięcej ofert pracy opublikowano dla branż handel i sprzedaż, bankowość finanse i ubezpieczenia oraz dla przemysłu ciężkiego. Najdynamiczniej przyrasta liczba ofert pracy dedykowanych inżynierom oraz specjalistom obsługi klienta.

 Jakie branże zatrudniały w maju?

 Niezmiennie najwięcej ofert pracy opublikowano z branży handel i sprzedaż, było to 7 140 ofert, co stanowiło jedną piątą wszystkich majowych ogłoszeń o pracę. Jednak w stosunku do maja 2014 roku odnotowano w tej branży niewielki, bo 2%, spadek liczby ofert. Branża bankowość, finanse i ubezpieczenia utrzymuje drugą po liderze pozycję z 15% udziałem w ogólnej liczbie opublikowanych w maju ogłoszeń.
 Na trzecim miejscu uplasował się przemysł ciężki z 3 247 ogłoszeniami o pracę. W przypadku tej branży odnotowano znaczący, 13%, wzrost liczby ofert porównując dane rok do roku. Najwięcej ogłoszeń o pracę z branży przemysł ciężki skierowano do specjalistów handlu i sprzedaży, inżynierów oraz specjalistów produkcji, najbardziej w porównaniu z majem 2014 r., wzrosło zapotrzebowanie w tej branży na specjalistów obsługi klienta – o 34%.

 Budownictwo nie traci impetu

 W maju budownictwo i nieruchomości było branżą, która odnotowała, największy, bo 15%, wzrost ofert pracy w porównaniu z majem 2014 r. Najwięcej ogłoszeń o pracę z tej branży skierowano do osób odpowiedzialnych za handel i sprzedaż – 868 ofert, ekspertów budownictwa – 776 ofert oraz inżynierów 562 oferty. Najdynamiczniej natomiast przyrastała liczba ogłoszeń z tej branży skierowanych do osób odpowiedzialnych za obsługę klienta – aż 60% wzrostu rok do roku oraz za handel i sprzedaż, o 23% więcej ogłoszeń niż przed rokiem. Nie maleje także popyt na specjalistów budownictwa – ofert skierowanych do nich było o 10% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

 Dla jakich specjalistów maj był łaskawy?

 W maju najwięcej pracy było dla specjalistów handlu i sprzedaży – opublikowano dla nich 13 443 ogłoszeń, co stanowiło 37% wszystkich ogłoszeń. Poszukiwano także finansistów – 5 793 ogłoszeń o pracę, specjalistów IT – 4 855 ofert oraz inżynierów – 3 571 ofert.
 Najdynamiczniej rok do roku przyrosło zapotrzebowanie na inżynierów – wzrost o 19% w porównaniu do maja 2014 r. oraz specjalistów obsługi klienta – wzrost o 7% rok do roku. Inżynierów poszukiwały przede wszystkim branże: przemysł ciężki,  budownictwo i nieruchomości, handel i sprzedaż, przemysł lekki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Najwięcej specjalistów obsługi klienta potrzebnych było firmom z branży handel i sprzedaż - 2212 ofert z tej branży oraz bankowości - 1324 ofert.

 Gdzie było najłatwiej o pracę w maju?

 Najwięcej ofert pracy opublikowali pracodawcy z województwa mazowieckiego – 8 033, wzrost o 9%  rok do roku, dolnośląskiego 3637, wzrost o 8,5% rok do roku oraz województw małopolskiego i śląskiego.  W maju najchętniej zatrudniały firmy największe – powyżej 250 pracowników – opublikowane przez nie oferty stanowiły niemal jedną trzecią ogółu ogłoszeń. Z kolei największy przyrost zapotrzebowania na pracowników odnotowały, porównując z majem 2014r., przedsiębiorstwa średnie (51-250 pracowników) i wyniósł on w maju 2015 r. 21,5%.
 Także po stronie pracowników widać utrzymujący się optymizm i wzmożoną aktywność w poszukiwaniu nowej pracy. W maju na portalu Pracuj.pl zarejestrowało się ponad 78 tysięcy nowych użytkowników co oznacza 21% wzrost w porównaniu z majem 2014 r. Znacząco, o 10,12%, zwiększyła się także liczba wysyłanych aplikacji na oferty pracy (porównując maj 2015 do maja 2014).

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem-założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

15_06_03_rynek_pracy_specjalistow_w_maju_pracuj_pl_ip.doc

doc | 124 KB

Pobierz
infografika_rps_maj.pdf

pdf | 147 KB

Pobierz
15_06_03_rynek_pracy_specjalistow_w_maju_pracuj_pl_ip.pdf

pdf | 279 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.