Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2014”

Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2014”

Opublikowany

Raport Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2014”

W III kwartale 2014 roku w serwisie Pracuj.pl opublikowano 99 128 ofert pracy. Mimo niektórych rynkowych danych kwestionujących ożywienie gospodarcze, liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl wzrasta z kwartału na kwartał. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, największy popyt odnotowano na specjalistów od sprzedaży. Optymizmem napawa utrzymujący się wzrost zapotrzebowania na pracowników ds. HR.  
  • 99 128 ofert pracy na portalu Pracuj.pl w III kwartale 2014 roku
  • 40% wszystkich ogłoszeń o pracę skierowanych było do pracowników sprzedaży
  • 8% więcej niż w II kwartale ofert pracy dla kontrolerów finansowych
  • 12% więcej niż w II kwartale ofert pracy dla pracowników HR
  • Prawie 10% więcej ofert pracy niż w II kwartale dla pracowników produkcji
rynek_pracy_specjalistow.png

Gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Najwięcej ofert pracy pochodziło z branży handel i sprzedaż oraz branży bankowość, finanse, ubezpieczenia. Na trzecim miejscu uplasowała się branża związana z telekomunikacją i zaawansowanymi technologiami. Prawie 30% ofert pracy pochodziło z firm zatrudniających ponad 250 osób. Jak co kwartał, najłatwiej zaleźć pracę w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. 22% ofert pracy pochodziło z województwa mazowieckiego, 10% z województwa dolnośląskiego i niemal 10% z województwa wielkopolskiego.

Wielka czwórka – sprzedaż, obsługa klienta, finanse, IT

Najwięcej ofert pracy skierowanych było do specjalistów ds. sprzedaży (prawie 40% wszystkich ogłoszeń o pracę). Po kilkanaście tysięcy ofert pracy przeznaczonych było również dla specjalistów ds. obsługi klienta (18 256 ofert), finansistów i informatyków.
Porównując do liczby ofert w II kwartale 2014 roku, duży wzrost zapotrzebowania obserwujemy na handlowców związanych z motoryzacją (wzrost ofert o 15%). Może to świadczyć o tym, że Polacy odczuwają koniec kryzysu i są gotowi na większe wydatki, jak zakup samochodu. Potwierdzają to dane Centralnej Ewidencji Pojazdów, która odnotowała do tej pory kilkunastoprocentowy wzrost rejestracji nowych aut w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku. Sezonowo zwiększa się również zapotrzebowanie na handlowców związanych z rolnictwem (wzrost liczby ofert o 25%).
Dla osób odpowiedzialnych za finanse ofert pracy było ponad 16 tys. Najwięcej ogłoszeń o pracę skierowanych jest do analityków i  księgowych. Stale wzrasta zapotrzebowanie na analityków od kwestii ryzyka w bankowości (7% więcej niż w II kwartale) i kontrolingu (8% więcej niż II kwartale).
Informatycy jak co kwartał również mogli przebierać w  ofertach, w serwisie opublikowano dla nich 14 370 ofert. Ponad połowa ogłoszeń o pracę dedykowana jest programistom. Porównując do II kwartału rośnie przede wszystkim zapotrzebowanie na Architektów IT (wzrost o 25%). Duży wzrost zapotrzebowania oraz wysokie wymagania stawiane przed Architektem IT sprawiają, że jest on jednym z najlepiej opłacanych zawodów wśród informatyków.

Rośnie popyt na specjalistów ds. HR

Kolejny kwartał rośnie zapotrzebowanie na osoby odpowiedzialne za HR. W porównaniu do II kw. 2014 roku ofert pracy dla tych specjalistów było o 12 proc. więcej.  Prawie 15% wzrost ofert odnotowywano dla specjalistów ds. rekrutacji i employer brandingu. Wzrasta też rola strategicznego podejścia do HR. Ogłoszeń o pracę dla osób zarządzających HR było o 16% więcej niż w zeszłym kwartale. Oznacza to, że firmy nie tylko planują zatrudniać, lecz także będą przykładać większą wagę do utrzymania obecnych pracowników.

Produkcja pesymistyczna, ale zatrudnia

Mimo że PMI, indeks badający nastroje w produkcji, był we wrześniu na poziomie 49,5 co oznacza, że większość producentów odczuwa pogorszenie koniunktury, w serwisie Pracuj.pl opublikowano o 10% więcej ofert pracy dla pracowników produkcyjnych niż w II kwartale. Najczęściej poszukiwano specjalistów, którzy będą m.in. odpowiedzialni za optymalizację procesu produkcji. Być może zwiększenie zatrudnienia przełoży się w dłuższym czasie na obniżenie kosztów produkcji.

Udane wakacje

III kwartał jest kwartałem wakacyjnym, co sprawia, że pracodawcy przeprowadzają mniej rekrutacji, a i pracownicy są mniej zainteresowani poszukiwaniem pracy. Te wakacje były jednak wyjątkowo udane; w porównaniu do zeszłego kwartału w serwisie Pracuj.pl opublikowano kilka tysięcy ofert pracy więcej, a użytkownicy portalu wysłali w lipcu o 16% więcej CV niż w minionym roku. Wakacje również były udane dla osób szukających pracy w turystyce. Piękna pogoda sprzyjała optymizmowi pracodawców z tej branży, opublikowali oni o 27% więcej ofert niż przed rokiem.  

Komentarz Przemysława Gacka, prezesa zarządu Grupy Pracuj SA:

Mimo danych z gospodarki, które poddają w wątpliwość ożywienie gospodarcze, kwartalna liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl systematycznie rośnie, zbliżając się do 100 000. Mimo tego, że nastroje w polskim przemyśle są nieznacznie lepsze niż w sierpniu, nadal większość firm (choćby poprzez wskaźnik PMI) sygnalizuje pogarszającą się koniunkturę. Za to nasz „wewnętrzny” wskaźnik nastrojów pracodawców, czyli liczba zamieszczanych przez nich ogłoszeń rekrutacyjnych pokazuje, że firmy nadal nie straciły dobrych nastrojów. Pytanie brzmi, czy dalsza niepewna sytuacja na Wschodzie nie przełoży się w kolejnym kwartale na większą ostrożność w rekrutacjach.
Trzeci kwartał jest kwartałem wakacyjnym, zwyczajowo zarówno pracodawcy jak i poszukujący pracy są mniej aktywni. W tym roku jednak  użytkownicy serwisu wysłali o 16% więcej aplikacji niż rok temu co oznacza, że i pracownicy odczuwają, że koniunktura sprzyja poszukiwaniu pracy.
Wielka czwórka pozostaje bez zmian, pracodawcy najczęściej poszukują handlowców, osób do obsługi klienta, finansistów i informatyków, jednak piękna pogoda w wakacje przełożyła się także na ożywienie w branży turystycznej. Pracodawcy z tej branży zamieścili w naszym serwisie ponad 25% więcej ofert niż przed rokiem.

###
Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny skierowany do specjalistów i menedżerów. Specjalizuje się w rekrutacji przez Internet oraz w kształtowaniu wizerunku pracodawców, wspierając firmy w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów do pracy. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 20 tysięcy oferty pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie. Pracuj.pl jest także członkiem - założycielem największego na świecie sojuszu niezależnych serwisów rekrutacyjnych The Network, zrzeszającego serwisy działające w ponad 70 krajach świata. www.pracuj.pl

Kopiuj/drukuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

rynek_pracy_specjalistow.png

grafika | 186 KB

Pobierz
2014_10_21_pracujpl_rynek_pracy_specjalistow_w_iii_kwartale_2014.pdf

pdf | 302 KB

Pobierz
2014_10_21_pracujpl_rynek_pracy_specjalistow_w_iii_kwartale_2014.doc

doc | 164 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Rynek Pracy Specjalistów w I kw. 2017 roku. Raport Pracuj.pl

temu

W I kwartale 2017 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 138 089 ofert pracy. Oznacza to prawie 11% wzrost liczby ogłoszeń o pracę w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Pracodawcy poszukiwali głównie specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz ekspertów IT. Wśród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie.
Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Analizy danych serwisu zarobki.pracuj.pl wskazują, że istnieją specjalizacje, w których można liczyć na wysokie pensje na start. Największe szanse na przeciętne zarobki przekraczające 4 000 zł brutto tuż po zakończeniu studiów mają przede wszystkim absolwenci kierunków technicznych. Na drugim biegunie, znajdują się absolwenci kierunków humanistycznych i przyrodniczych – ich przeciętne zarobki nie przekraczają 3 000 zł brutto. Kto jeszcze może liczyć na wysokie zarobki tuż po studiach? Czyje pensje rosną najszybciej wraz z doświadczeniem? O tym, w najnowszym raporcie zarobki.pracuj.pl.
Rynek Pracy Specjalistów w lutym 2017 r. Raport Pracuj.pl

temu

W lutym na portalu Pracuj.pl opublikowano 41 504 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 0,65% w porównaniu z wynikiem z 2016 roku. Najwięcej ofert pracy w lutym pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie. Luty dla większości specjalizacji oznaczał wzrost liczby ofert pracy. Najwięcej ogłoszeń skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów IT.
Polki na rynku pracy w 2016 roku. Raport zarobki.pracuj.pl

temu

Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet, to niestety nadal zjawisko powszechne. Jak kształtowała się sytuacja polskich kobiet na rynku pracy w ubiegłym roku? Czy istnieją obszary, w których to kobiety zarabiają więcej? Ekspert Pracuj.pl Maciej Bąk na podstawie danych portalu zarobki.pracuj.pl odpowiada na pytania dotyczące sytuacji zarobkowej kobiet w Polsce.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.